
U sklopu sveobuhvatnog preventivnog programa “Zajedno protiv Govora Mržnje”, grafiti radionice su se etablirale kao ključni element usmjeren na podizanje svijesti i sučeljavanje s problemom govora mržnje.
Projekt Grafiti su umjetnost, ne vandalizam nudi učenicima jedinstveno iskustvo kroz kombinaciju teorijskog i praktičnog dijela, s ciljem poticanja kreativnosti, edukacije i promicanja odgovornog ponašanja prema okolini. Kroz ovu radionicu učenici se upoznaju s poviješću grafiti umjetnosti, njenim utemeljiteljima, te različitim aspektima svjetske grafiti scene, uz pomoć iskusnih umjetnika.
Učenici novogradiške Elektrotehničke i ekonomske škole udružili su kreativne snage pod stručnim vodstvom street art umjetnika Krešimira Golubića, poznatijeg kao Leon (GSK). Pod njegovim mentorstvom, uspješno su savladali osnovne tehnike crtanja te stekli osnove pravilnog rukovanja bojama i sprejevima. Rezultat njihova rada je grafit s porukom “ZAJEDNO”, koju žele podijeliti sa svojim sugrađanima, istovremeno poštujući svoju okolinu.
Predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova su učenicima dodatno objasnili razliku između grafita kao umjetnosti i vandalskog čina. Uključivanjem predstavnika Ministarstva unutarnjih poslova u radionice, ostvarena je sinergija između mladih i državnih institucija. Zahvaljujući suradnji s predstavnicima Ministarstva unutarnjih poslova, učenici imaju priliku razumjeti razliku između grafita kao umjetničkog izraza i grafita koji se smatra vandalizmom, što je ključno za razvoj odgovornog stava prema umjetnosti na javnim površinama.

Kroz radionice, polaznici stječu razumijevanje važnosti raznolikosti i inkluzije u društvu. Grafiti postaju sredstvo kojim se slavi različitost, a poruke koje se šalju kroz umjetnički izraz naglašavaju vrijednost suradnje i razumijevanja među ljudima. Glavni cilj ovog projekta je razjasniti i raspraviti razlike između umjetnosti i vandalizma, te istražiti kreativna rješenja koja su se pojavila na javnim površinama diljem svijeta.
Projekt “Grafiti su umjetnost, ne vandalizam”, nakon Rijeke, Zagreba i Nove Gradiške, nastavlja svoj put te će trag bojama ostaviti i u srednjim školama u Varaždinu i Čakovcu. Ovaj projekt provodi se u suradnji s Art Hill d.o.o. i partnerima MUP – Služba prevencije Ravnateljstva policije i Hrvatske elektroprivrede kao glavnog sponzora.








